ناسا قصد دارد سگ رباتیک به مریخ بفرستد

دانشمندان ناسا برای کشف سطح مریخ ایده‌ای جالب و غیرمعمول دارند؛ ارسال یک سگ رباتیک چهارپا به سیاره‌ی سرخ که می‌تواند بهتر از کاوشگر‌های چرخ‌دار روی سطوح حرکت کند.

درحالی که مرخ‌نورد پشتکار در مسیر رسیدن به سیاره‌ی سرخ قرار دارد، پژوهشگران ناسا پیشنهاد کرده‌اند که نسخه‌ی بهینه‌شده‌ی ربات سگ «اسپات» (Spot) که توسط شرکت رباتیک «بوستون داینامیکس» (Boston Dynamics) ساخته شده، می‌تواند جایگزینی عالی برای مریخ‌نورد‌های کلاسیک باشد.

این ربات‌ها برای پوشش مسافت‌های طولانی و زمین‌های ناهموار مناسب‌ترند و حتی می‌توانند به نقشه‌برداری مکان‌های ممکن برای ایجاد ایستگاه‌های انسانی که ناسا امیدوار است در نهایت در سیاره‌ی سرخ مستقر شود، کمک کنند.

دانشمندان هم‌اکنون در حال آزمایش این ایده هستند و یک ربات اسپات را به تجهیزات تازه‌ای مجهز کرده‌اند که می‌تواند برای حرکت در محیط و ترسیم نقشه به آن کمک کند. نمونه‌ی اولیه این سگ رباتیک با نام Au-Spot می تواند از زمین‌هایی که برای یک مریخ‌نورد چرخ‌دار غیرقابل دسترسی است بگذرد و سرعت انجام کار را بسیار بیشتر کند. این ربات در حالی که موانع را بررسی می‌کند، در صورت سقوط عقب می‌ایستد.

همچنین به گفته‌ی دانشمندان ناسا، با کمک چنین ربات‌هایی، کج شدن و سقوط کاوشگر، به معنای شکست در مأموریت نخواهد بود زیرا این ربات با استفاده از الگوریتم‌های بازیابی، می‌تواند پس از انواع زیادی سقوط، دوباره بلند شود و به فعالیت ادامه دهد.

بخشی از مأموریت Au-Spot کشف و توسعه‌ی نقشه‌های غارها و تونل‌های مریخ به منظور جست‌وجوی مکان‌های مناسب برای یک پایگاه انسانی خواهد بود. در حال حاضر، آزمایش‌ها در راهروها و تونل‌های شبیه‌سازی شده از مریخ در کالیفرنیا در جریان است.

دانشمندان خاطرنشان کردند: «این رفتارهای رباتیک می‌تواند روزی باعث ایجاد مأموریت‌های علمی انقلابی در سطح و زیرسطح مریخ شود و در نتیجه مرزهای توانایی ناسا در کاوش مکان‌های غیرقابل دسترسی جابه‌جا خواهد شد.»

عکس کاور: سگ رباتیک Au-Spot ناسا و بوستون داینامیکس

Credit: NASA/JPL-Caltech

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *