آشنایی با انواع کیس‌های گیمینگ

انتخاب یک کیس مناسب برای سیستم گیمینگ می‌تواند دشوار باشد!‌ پس از این که ابعاد مناسب کیس را انتخاب کردید، فاکتورهای دیگری نیز در انتخابِ گزینه‌ی نهایی دخالت خواهند داشت. همچنین ظاهر و زیبایی کیس نیز مهم است. قطعاتی که داخل کیس نصب می‌کنید نیز مهم هستند، و نه تنها باید از لحاظ ظاهری با کیس همخوانی داشته باشند،‌ بلکه کیس برای پشتیبانیِ فنی و اصولی از آن‌ها نیز باید مناسب باشد.

با اگزوگیم همراه باشید تا فاکتورهای انتخاب کیس برای یک کامپیوتر مخصوص گیم را با هم بررسی کنیم. مواردی مانند گردش هوا داخل کیس، پشتیبانی از سیستم‌های خنک کننده و دیگر نکاتی که هنگام انتخاب یک کیسِ خوب باید بدانید..

ابعاد استاندارد کیس

اندازه‌ی هر کیس به شما خواهد گفت که چه قطعاتی را می‌توان روی آن نصب کرد و چه قطعاتی را نمی‌توان. برای انتخابِ ابعاد مناسب باید بدانید نیازتان چیست، چه قطعاتی (از جمله کارت گرافیک و مادربُرد) می‌خواهید روی آن نصب کنید و از چه نوع دستگاه خنک کننده (اعم از بادی و آبی) قرار است استفاده کنید.

استانداردهای نصب مادربُرد

حتما هنگام انتخاب مادربرد با حروفی مثل EATX, ATX, MATX, Mini-ITX مواجه شده‌اید. این نام‌ها درواقع فضای قابل استفاده برای نصب مادربرد را نشان می‌دهند. استانداردِ معیار اساسا ATX است، و هر استاندارد دیگری برای نیازهای متفاوتی تعریف می‌شود. ابعاد بزرگ‌تر برای کسانی است که می‌خواهند از سیستم‌های خاص با قابلیت نصب قطعات بزرگ‌تر و بیشتر روی مادربرد استفاده کنند. ابعاد کوچک‌تر هم برای کسانی است که به دنبال تهیه یک سیستم سبک و جمع و جور هستند.

کیس‌های EATX از مادربردهای بزرگ‌تری پشتیبانی می‌کنند. M-ATX دارای ابعاد کوچک‌تری نسبت به مادربردهای معمول (ARX) است و Mini-ITX نیز کوچک‌ترین استاندارد مادربردهایی است که در کیس استفاده می‌شود. ابعاد کیس یا اصطلاحا نوع اسکلت آن، بر اساس استانداردی که برای پشتیبانی از مادربرد دارد تعریف می‌شود. در ادامه انواع اسکلت کیس را بررسی خواهیم کرد.

Full Towerدر حالی که مادربردهای استاندارد ATX دارای طول ۹.۶ اینچی هستند، مدل‌های EATX از ۱۳ اینچ طول بهره می‌برند. کیس‌هایی که از این نوع مادربردها استفاده می‌کنند را اصطلاحا فول تاور می‌گویند. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توان از مادربردهای کوچک‌تر در این کیس‌ها استفاده کرد! اصولا کیس‌های بزرگ طوری طراحی شده‌اند که بتوانند مادربردهای کوچک‌تر از استاندارد خود را نیز پشتیبانی کنند.

Mid Tower: این کیس‌ها رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوع در میان کامپیوترهای گیمینگ هستند. ابعاد کیس‌های مید تاور به گونه‌ای است که تقریبا تمام قطعات لازم برای گیمرها را پشتیبانی کنند. در کیس‌های مید تاور می‌توان از مادربردهای ATX و MATX به راحتی استفاده کرد. برخی از این کیس‌ها نیز طوری طراحی شده‌اند که توانایی استفاده از مادربردهای بزرگ EATX را نیز داشته باشند.

Mini Tower: کیس‌های مینی تاور کوچک هستند و ممکن است نتوانند تمام قطعاتِ مورد نیاز شما را در خود جای دهند. از طرف دیگر این کیس‌ها جمع و جور و سبک هستند و برای جابجایی مناسبند. کیس‌های مید تاور نمی‌توانند از مادربردهایی بزرگ‌تر از MATX پشتیبانی کنند.

Mini-ITX: این رده کیس‌ها در میان سیستم‌های کوچک و فشرده بسیار محبوب هستند. ابعاد بسیار کوچک‌ کیس‌های مینی آی‌تی‌ایکس باعث می‌شود که برای افرودن قطعات بیشتر روی سیستم محدود باشید، اما از طرف دیگر برای جابجای کردن اید‌ه‌آل هستند.

فاکتور بعدی در انتخاب کیس: گردش هوا

برخی کیس‌ها در حالی که در نگاه اول بسیار زیبا و حرفه‌ای به نظر می‌رسند، اما ممکن است طراحی آن‌ها برای گردش هوا داخل کیس مناسب نبوده و برای استفاده‌ی گیمرها مناسب نباشند. جریان مناسب هوا داخل کیس فاکتوری مهمی است، و برای کامپیوترهای گیمینگ این اهمیت دو چندان می‌شود. اگر فضای لازم برای گردش هوا داخل کیس وجود نداشته باشد، هوای آن بیش از حد گرم خواهد شد و می‌تواند به سیستم آسیب جدی بزند.

حتما چک کنید که کیس شما به قدر کافی بزرگ باشد و فضای داخل آن نیز به قدر کافی باز باشد تا جریان هوا و گرما به خوبی گردش داشته باشد. بهتر است کیسی انتخاب کنید که بعدا نیز هنگام ارتقا و اضافه کردن قطعاتِ بیشتر، همچنان فضای کافی و سیستم خنک کننده‌ی مناسبی داشته باشد. در نهایت بهتر است کیس بتواند حداقل از سه عدد فن خنک کننده پشتیبانی کند.

سیستم‌های خنک کننده

در صورتی که بخواهید از سیستم‌های خنک کننده‌ی مایع (واتر کولینگ) برای سیستم خود استفاده کنید،‌ فضای کیس باید به قدر کافی باز و مناسب باشد تا لوله‌ها و اتصالات لازم به درستی نصب شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که هر کیسی قابلیت پشتیبانی از هر اندازه خنک کننده‌ای را ندارد! معمولا در بخش اطلاعات فنی کیس‌ها می‌توان حداکثر ابعاد فن و رادیاتور قابل نصب را بررسی کرد.

خنک کننده‌های پردازنده (سی‌پی‌یو) می‌توانند بزرگ و حجیم باشند. هنگام تهیه یک کیس حتما ابعاد و اندازه‌ی آن‌ را با قطعات مورد نظر خود از جمله سی‌پی‌یو چک کنید. اغلب فن‌های خنک کننده در لیست مشخصات فنی خود ارتفاع فن را نیز ذکر کرده‌اند. حتما این اندازه را با عمق (و نه ارتفاع!) کیس بسنجید و اطمینان حاصل کنید که فن مورد نظر با ابعاد کیس شما سازگار است.

طول کارت گرافیک

هرچند که این مورد رفته رفته حساسیت کمتری پیدا کرده است، چرا که تولید کنندگان کارت‌های گرافیک سعی کرده‌اند آن‌ها را با ابعاد کوچک‌تر و بهینه‌تر عرضه کنند و اغلب کیس‌ها هم ابعاد مناسبی برای پشتیبانی از این کارت‌ها دارند، اما همچنان ممکن است کارت گرافیکِ مورد نظر شما برای کیسی که می‌خواهید خریداری کنید مناسب نباشد با بیش از اندازه بزرگ باشد. اهمیتِ کارت گرافیک باعث شده تا تولید کنندگان کیس‌های گیمینگ به دقت حداکثر ابعادِ قابل پشتیبانی برای این کارت‌ها را در توضیحات و اطلاعات فنی کیس خود قرار دهند. کافی است به این اطلاعات دقت کرده و مطمئن شوید کیسی که خریداری می‌کنید از کارت گرافیکِ مورد نظر شما پشتیبانی خواهد کرد.

مدیرت کردن کابل‌ها

این مورد رفته رفته به یک استاندارد و یک فاکتور مهم در کیفیت کیس تبدیل می‌شود. یک کیس مطلوب باید بتواند امکانات و فضای لازم برای کابل کشی و مرتب کردن سیم‌های داخل سیستم را داشته باشد. مرتب کردن کابل‌ها نه تنها به زیبایی و تمیزیِ سیستم کمک می‌کند،‌ بلکه بعدها در صورتی که بخواهید قطعه‌ای را عوض کنید یا ارتقا دهید کار ساده‌تری خواهید داشت. کاور پشتیِ قابل جابجایی، قسمت‌های مخصوص برای پنهان کردن کابل‌ها همین طور بخش‌هایی در داخل کیس برای مسیردهی به کابل‌ها، همه نشانه‌های یک کیس خوب هستند که به درستی می‌تواند کابل‌ها و اتصالاتِ سیستم را مدیریت کند.

جنبه‌های زیبایی شناسی و ظاهر کیس

پنل‌های شیشه‌ای: کیس‌هایی که در یک سمت خود از پنل شیشه‌ای استفاده می‌کنند بسیار زیبا به نظر می‌رسند. این پنل‌ها باعث می‌شوند که داخل کیس کاملا دید داشته باشد. اگر می‌خواهید از این نوع کیس‌ها استفاده کنید، باید حتما قطعات را درست انتخاب کنید و اتصالات و کابل‌های داخل سیستم را به درستی نصب کنید، چرا که در غیر این صورت فضای داخل کیس از پشت پنل شیشه‌ای خیلی شلوغ و نامرتب به نظر خواهد رسید و زیبایی و لطفی نخواهد داشت. اگر سیستم شما به خوبی و زیبایی اسمبل شود، یک کیس با پنل شیشه‌ای آن‌ها را بسیار زیبا و چشم‌نوار خواهد کرد.

 نوردهی RGB: سیستم نوردهی آر‌جی‌بی به این معناست که می‌تواند بیش از ۱۶ میلیون رنگ مختلف داشته باشد. نوردهی داخل کیس و قطعات آن برای اغلب گیمرها یکی از زیباترین و دوست داشتنی‌ترین بخش‌های یک سیستم گیمینگ است. فن‌های خنک کننده‌ی کیس می‌توانند نوردهی داشته باشند،‌ اما در صورتی که از کارت گرافیک، خنک کننده‌های حرفه‌ای و حافظه‌های رم با نوردهی استفاده کنید، یک کیس با پنل شیشه‌ای جلوه‌ی خیره کننده‌ای خواهد داشت.

پنل جلوی کیس: آیا شما هم از آن دسته کسانی هستید که دوست دارند پورت یو‌اس‌بی و جکِ صوتی را در جلوی کیس نیز داشته باشند؟ پس حتما باید چک کنید که کیس مورد نظر شما از پنل مخصوص به پورت‌ها در قسمت جلویی خود پشتیبانی کند.

حال که با انواع کیس و مشخصات آن‌ها آشنا شدید، و معیارهای تشخیص و انتخاب یک کیس خوب را شناختید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به انواع کیس‌های گیمینگ در سبد کالایی اگزوگیم بیاندازید. اگزوگیم کیس‌های متنوعی برای تمام سلیقه‌ها و با تمام بودجه با قیمت مناسب و گارانتی معتبر برای جامعه‌ی گیمینگ ایران انتخاب کرده‌ است که می‌تواند خانه‌ای رویایی برای سیستم گیمینگ شما باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *